Aké vlastnosti má mať kvalitná elektrocentrála

Aké vlastnosti má mať kvalitná elektrocentrála?

Na slovenskom trhu nájdete stovky druhov elektrocentrál, ktoré sa líšia nielen výkonom, ale napr. aj stabilitou napätia či funkciami zlepšujúcimi komfort používania. Prečítajte si, aké vlastnosti by mala mať kvalitná elektrocentrála.

Elektrocentrála a výkonová rezerva

Najdôležitejším parametrom elektrocentrály je výkon. Potrebný výkon získate tak, že spočítate príkon všetkých zariadení, ktoré budete chcieť v rovnakom momente napájať. K tomu však musíte pripočítať dostatočnú výkonovú rezervu, ktorej výška závisí od typu pripojených zariadení.

Pre odporovú záťaž ako napr. klasické žiarovky či ohrievače, počítajte s rezervou cca 30 %. Zariadenia s indukčnou záťažou ako napr. transformátory, elektromotory v ručnom náradí či strojoch, a rovnako zariadenia s kapacitnou záťažou ako napr. elektronické spínané zdroje v počítačoch, výkonných zosilňovačoch či zváracích invertoroch, potrebujú ešte vyššiu rezervu. Pri nich počítajte pokojne aj s rezervou 50 % a viac.

Ak rezerva nebude dostatočná, môže sa elektrocentrála preťažiť. To bude mať za následok jej vypnutie (zareagujú ochranné prvky) alebo dokonca jej poškodenie.

Automatická regulácia napätia (AVR)

Výstupné napätie generátora v elektrocentrále môže vplyvom meniaceho sa zaťaženia kolísať pokojne aj v rozsahu desiatok voltov. V praxi to znamená, že na výstupe sa vám môže v jednom okamihu objaviť namiesto 230 V pokojne aj 260 či 190 V. Nižšie napätie môže spôsobiť, že pripojené zariadenia nebudú fungovať správne, alebo sa budú vypínať. Vyššie napätie ich môže poškodiť natoľko, že ich nebudete môcť opraviť.

Kvalitná elektrocentrála teda musí byť vybavená automatickou reguláciou napätia (AVR). AVR je samozrejmosťou pri miniatúrnych (tzv. kufríkových) elektrocentrálach, ale aj pri veľkých stacionárnych elektrocentrálach určených pre napájanie celých budov. Ak budete elektrocentrálu používať iba na napájanie vykurovania, osvetlenia žiarovkami či jednoduchého ručného náradia, túto funkciu nebudete potrebovať.

Automatický nábeh v prípade výpadku prúdu

Elektrocentrála, ktorú chcete používať ako záložný zdroj v situáciách, kde si nemôžete dovoliť dlhé výpadky napájania, by mala byť vybavená automatickým nábehom. Ide o systém, ktorý v prípade výpadku rozvodnej siete elektrocentrálu naštartuje, stabilizuje jej otáčky a pripojí ju k el. rozvodom objektu. Zároveň objekt odpojí od vonkajšej rozvodnej siete, aby nenastal skrat v dôsledku toho, že elektrocentrála nie je synchronizovaná s generátormi v elektrárňach.

Všetko prebehne automaticky, bez vášho zásahu. Touto funkciu sú vybavené už spomenuté stacionárne elektrocentrály.

Nízka hlučnosť

Elektrocentrála na prenájom poháňaná piestovým spaľovacím motorom bude vždy z princípu hlučná. Výrobcovia sa však hlučnosť snažia obmedziť zvukovou izoláciu zariadenia. Tá môže mať rôznu podobu, napr. izolačné puzdro v prípade kufríkových elektrocentrál či kapotáž v prípade stacionárnych modelov.

Na odhlučnenie by ste mali myslieť aj pri montáži a elektrocentrálu nechať nainštalovať do separátnej miestnosti, ktorú takisto odhlučníte. Poslúžia vám na to silentbloky, ktoré zabránia prenosu vibrácií do podlahy, ale napr. aj panely z tlmiaceho materiálu na stenách a strope miestnosti.

Ekologická prevádzka

Moderné a kvalitné elektrocentrály sú namiesto karburátorov vybavené vstrekovaním paliva a pokročilou elektronickou reguláciou zmesi paliva a vzduchu. Tým zabezpečia nielen nízku spotrebu pri zachovaní vysokého výkonu, ale tiež nízke emisie.

Najnovším trendom vo svete elektrocentrál je však používanie alternatívnych palív. Pri stacionárnych elektrocentrálach ide predovšetkým o zemný plyn (nutná prípojka na plynovod) či nízkovýhrevné plyny z čističiek odpadových vôd. Samozrejme, môžete použiť aj propán-bután (LPG), potrebujete však externý zásobník (v prípade malých rámových elektrocentrál postačí tlaková plynová fľaša).

Očakávate výpadok elektriny? Pomôže požičovňa stavebných strojov a elektrocentrála na prenájom

Ceny elektrocentrál na napájanie budov sa môžu bez problémov vyšplhať na desiatky tisíc eur. Ak očakávate jednorazový výpadok elektriny, môže byť lepším riešením elektrocentrála na prenájom. Ponúka ju každá lepšia požičovňa stavebných strojov.