Ako vybrať pílu?

Či už chcete potešiť manžela, otca, starého otca alebo seba, výber píly je pre dámy (ale aj pre niektorých pánov) obtiažna úloha. Pozreli sme sa preto na základné parametre a na to, ktorá z množstva druhov píl je tá najvhodnejšia.

Cutting the tree

Optimálny výkon píly

Najzákladnejším parametrom pre píly je určite výkon. Čím vyšší, tým lepšia píla. Tým aj vyššia cena. Ak je budúci majiteľ skôr príležitostný užívateľ píly, stačí mu píla do výkonu 1 500 W. Ak potrebujete pílu s výkonom viac ako 2000 W, počítajte aj s vyššou cenou. A to ani nemusí závisieť od značky danej píly. Pásové píly či chvostové píly (na mäkšie drevo, konáre) nemajú výkon vyšší ako je 1 200 W, preto ak chcete niečo menej výkonné, siahnite po tomto druhu. Ak však potrebuje niečo na terénne rezanie dreva, siahnite po pílach s výkonom nad 2 000 W. Profi trieda teda poskytuje nie len vyšší výkon, ale aj lepšie zaobchádzanie a podmienky v zlom teréne jej nebudú robiť žiaden problém. Optimálny výkon teda nemôžno určiť, pretože pre rôzne podmienky sú rôzne druhy píl.

Benzín či elektrina?

Tak ako pri prvej otázke, aj tu treba dopredu vedieť, načo pílu budete používať. Ak plánujete používať pílu len na drobné domáce práce, chcete ju využiť pri spiľovaní stromkov na záhrade či chate, určite siahnite po elektrickej píle. Vhodná je aj pri pílení stromov s menším priemerom kmeňa. Nevýhoda je v tom, že všade je potrebná elektrická sieť, čo v teréne nie je možné. Za výhodu elektrických píl vám poďakujú susedia, pretože ich tichý prevádzka ich nebude rušiť pri poobednom spánku.

Naopak, motorové píly sú pre „silnejších chlapov“. V lesoch či v ťažko dostupnom teréne by ste elektrickú zásuvku hľadali márne, čo je jedna z výhod. Výhodou je aj výkon, schopnosť zvládať náročnejšie podmienky, pílenie stromov s hrubším kmeňom. Nevýhodou je možno len ten benzín potrebný na jej prácu. Avšak to je v rámci jej výkonnosti zanedbateľná položka.

FOTO: Andris T / Dollar Photo Club