Ako pracovať s motorovou pílou bezpečne?

professional chainsaw on pile of fresh cut wood or timber

Motorová píla sa nevyužíva len pri práci v lese. Na dedine ju vlastní snáď každá domácnosť. Rodiny si dajú doviesť drevo a o jeho spracovanie sa postarajú svojpomocne.

Tento motorový nástroj môže byť ale veľmi nebezpečný. Nehovoriac o reznej časti, teda lište, ktorá je stále odkrytá.

Aj keď je moderná píla na drevo omnoho bezpečnejšie ako tie v minulosti, práca s ňou si stále vyžaduje veľkú dávku opatrnosti. Dnes si preto zhrnieme niekoľko základných pravidiel bezpečného pracovného postupu s pílou v ruke.

Sústreďte sa na to, čo robíte

Pri práci s motorovou pílou sa plne sústreďte na to, čo robíte, teda pílite. V žiadnom prípade sa s nikým nerozprávajte a za dažďa pílu ani nevyťahujte. Práve vtedy je tu totiž oveľa vyššie riziko pošmyknutia a znížená viditeľnosť tiež veci neprospeje. Pílenie dreva sa tak môže skončiť katastrofou. Ak nie ste profesionál, režte vždy spodnou hranou lišty. Rezanie hornou hranou si vyžaduje oveľa väčšiu zručnosť, a preto by sa začiatočníci nemali do toho púšťať. Vyhýbajte sa práci špičkou lišty alebo zápichu. Je to veľmi nebezpečné a hrozí, že sa pri tom kvôli spätného vrhu poraníte.

Pracovný odev

Dbajte aj na ochranu zraku či sluchu špeciálnym okuliarmi a slúchadlami. Nezabudnite ani na ochrannú prilbu. Pri práce v lese tvoria vysoké riziko nehodovosti padajúce vetvy. Samozrejmosťou sú tiež ochranné rukavice. Tie Vám umožnia lepšie uchopiť pílu a zmenšia vibrácie. Dôležitá je aj pracovná obuv. Tá by mala byť pevná, kožená a pravdaže s nekĺzavou podrážkou.

Ako sme vyššie spomínali, pri práce s pílou sa s nikým nerozprávajte, je však dobré, ak máte niekoho pri sebe. Nikdy neviete, čo sa stane a osoba pri Vás okamžite privolá pomoc.

Nepodceňte tiež bezpečnosť počas transportu píly. Lištu majte vtedy vždy zakrytú.

Pravidelnú údržbu vykonávajte pravdaže len v režime off.

Ak budete pri práci dodržiavať tieto body, riziko úrazu minimalizujete. Vždy však buďte v strehu, píla je predsa vysokootáčkový rezný prístroj.

 

Zdroj: ceskykutil.cz

Foto: dollarphotoclub.com